29/01/2026 0 Kommentarer
Ny kirke- og kulturmedarbejder
Ny kirke- og kulturmedarbejder
# Nyheder

Ny kirke- og kulturmedarbejder
I starten af februar byder vi velkommen til vores nye kirke- og kulturmedarbejder, Peter Kiel Bjørnholt Jensen. Her under har Peter skrevet lidt om sig selv:
Mit navn er Peter, og jeg glæder mig rigtig meget til at starte som kirke- og kulturmedarbejder i Skanderup Kirke. Jeg bor i Ågård sammen med min hustru Lise og vores tre børn, Elias, Ronja og Annika. Indtil nu har jeg arbejdet i Egtved Idræts- og Multicenter, hvor jeg har været køkkenleder og lavet mad i caféen samt til små og store arrangementer. Jeg har også engageret mig i kirken og kirkeligt arbejde som frivillig og ansat i mange år. Jeg engagerer mig i vores lokale kirke i Øster Starup, hvor jeg blandt andet laver minikonfirmand, familiegudstjenester og PR.
Jeg elsker at arbejde med at formidle kristendom og de kristne budskaber og vil bruge mine formidlingsevner samt min kærlighed til sang og musik, når jeg skal lave familiegudstjenester, minikonfirmand, babysalmesang, kravlekirke og meget mere.
Jeg håber, at jeg kan få jer til at synge og lege lidt med mig. Så tror jeg nemlig, at vi får nogle rigtig gode stunder sammen i kirken. Leg er for mig en fantastisk måde at være sammen på (selv for os voksne!), som kan føre til fællesskab og gode, meningsfulde møder og samtaler.
Jeg kan rigtig godt lide at være kreativ og udforske nye måder at gøre tingene på. Så hvis du sidder inde med forslag og idéer til, hvordan vi kan lave gudstjenester og arrangementer i kirken, så er jeg lutter øre! Det bliver rigtig sjovt at lave kirke, når vi kan tænke med på hinandens idéer og samarbejde om at lave noget rigtig godt i kirken. For mig er det nemlig vigtigt, at kirken bliver et hjemsted for alle i sognet, og at der er spændende og relevante arrangementer i kirken, hvor der er plads til alle. Derfor glæder jeg mig også til at møde jer, der bor i Lunderskov og områderne omkring – jer, der på den ene eller anden måde deltager og engagerer jer i kirken. Jeg er spændt på at se, hvad vi kommer til at lave sammen i fremtiden i Skanderup Kirke.
- Peter Kiel Bjørnholt Jensen
Kommentarer